top of page

WspóÅ‚czesna wiedza o rozwoju

i wychowaniu a psychoedukacja

       Filmy psychoedukacyjne poruszajÄ…ce zagadnienia dotyczÄ…ce   zdrowego rozwoju, wspierania go

i  wychowania  wpisujÄ…  w  obszar profilaktyki i udzielania   pomocy psychologicznej poprzez   pracÄ™

z rodzicem.

    Filmy nie mogÄ…  zastÄ…pić  konsultacji  lub  porady  udzielonej  w  konkretnej sytuacji. Ich podstawowa rola to wzbogacanie wiedzy rodziców i poszerzanie Å›wiadomoÅ›ci zwiÄ…zków pomiÄ™dzy ich postawÄ… i zachowaniem a okreÅ›lonymi zachowaniami dziecka. To pokazanie na czym polega zdrowy rozwój i w jaki sposób rodzice mogÄ… go wspierać. Rzetelna wiedza w tym zakresie nie jest wiedzÄ… powszechnÄ…. W naszej kulturze wiedza o wychowaniu jeszcze niedawno byÅ‚a przekazywana (i częściowo jest tak nadal) z pokolenia na pokolenie w sposób Å›wiadomy (kiedy babcia udziela swojej córce porad jak postÄ™pować z wnuczkÄ…) lub w sposób nieÅ›wiadomy (kiedy córka powiela zachowania swojej matki wobec wÅ‚asnych dzieci nie zdajÄ…c sobie z tego do koÅ„ca sprawy). Rodzice bazujÄ…c na wÅ‚asnych doÅ›wiadczeniach z dzieciÅ„stwa Å›wiadomie powtarzali podejÅ›cie rodziców lub (jeÅ›li oceniali je negatywnie) postÄ™powali zupeÅ‚nie odwrotnie. Wraz nastaniem rewolucji przemysÅ‚owej pewne funkcje za które odpowiedzialna byÅ‚a rodzina (np. funkcja edukacyjna) zostaÅ‚y przejÄ™te przez paÅ„stwo i specjalistyczne instytucje (np. szkoÅ‚Ä™). Rozwój czÅ‚owieka staÅ‚ siÄ™ przedmiotem badaÅ„ naukowych, co jednak w prosty sposób nie oznacza caÅ‚kowitej popularyzacji zdobytej wiedzy. Tym bardziej, że wiedza ta nie ma charakteru staÅ‚ego. Rozwój psychiczny bowiem zależy nie tylko od czynników biologicznych, ale również od kultury. ZmieniajÄ…ca siÄ™ nieustannie kultura wymaga od jej dorosÅ‚ych czÅ‚onków nowych umiejÄ™tnoÅ›ci, co wpÅ‚ywa na rozwój dzieci i mÅ‚odzieży. OkreÅ›la tym samym adekwatne podejÅ›cia i techniki wychowawcze. Nic wiÄ™c dziwnego, że wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie przestaje być aktualna, a  zadanie popularyzacji  aktualnej  wiedzy spoczywa na  specjalistycznych  instytucjach  (np. szkole), niezależnie od ich rzeczywistych możliwoÅ›ci.

       Ważnym elementem wspóÅ‚czesnej wiedzy sÄ… zmienność (wiedza szybko przestaje być aktualna) i zróżnicowanie (w tej samej sprawie różni eksperci mówiÄ… różne i wykluczajÄ…ce siÄ™ rzeczy). Dotyczy to również wiedzy z zakresu psychologii, profilaktyki i wychowania. Zadanie popularyzacji tej wiedzy jest przez to tym bardziej trudne. InnÄ… trudnoÅ›ciÄ… sÄ… wysokie wymagania stawiane przez kulturÄ™ wspóÅ‚czesnemu czÅ‚owiekowi, co skutkuje coraz sÅ‚abszÄ… kondycjÄ… psychicznÄ… spoÅ‚eczeÅ„stwa i coraz wiÄ™kszÄ…   chÄ™ciÄ…   rodziców  do   cedowania  obowiÄ…zku  wychowania   na   szkoÅ‚Ä™.   Wielu  rodziców

z powodu osobistych trudnoÅ›ci i dążenia do sprostania wspóÅ‚czesnym wymaganiom poszukuje Å‚atwych rozwiÄ…zaÅ„ wychowawczych. RozwiÄ…zaÅ„, których nie ma. Uzyskiwanie wiedzy na temat wychowania konfrontuje rodziców z ich odpowiedzialnoÅ›ciÄ… i koniecznoÅ›ciÄ… wÅ‚ożenia wysiÅ‚ku, co budzi opór, niechęć i odrzucenie tej wiedzy. To zwiÄ™ksza poziom trudnoÅ›ci zadania, jakim jest psychoedukacja w zakresie rozwoju i wychowania.

 

​

Spojrzenie na rozwój

zawarte w filmach

Praktyczne wskazówki

   

   Filmy opisujÄ… jedynie ogólne prawidÅ‚owoÅ›ci rozwojowe i ogólne wskazówki dotyczÄ…ce rozwiÄ…zywania problemów wychowawczych powstaÅ‚ych w trakcie zdrowego rozwoju. Nie odnoszÄ… siÄ™ do trudnoÅ›ci (nawet tych samych), które nie sÄ… wynikiem prawidÅ‚owego rozwoju. PrzykÅ‚adem może być obniżona motywacja do nauki w okresie nastoletnim. U jednego ucznia może być ona wynikiem chÄ™ci budowania niezależnoÅ›ci (zdrowy rozwój), zaÅ› u innego rozwijajÄ…cej siÄ™ i nie zdiagnozowanej depresji (niezdrowy rozwój). Dlatego też filmy nie stanowiÄ… indywidualnej porady ani konsultacji. Nie odnoszÄ… siÄ™ do konkretnej sytuacji ucznia. MajÄ… jedynie charakter psychoedukacyjny.

      Korzystanie ze strony w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej i profilaktyki wymaga uprzedniego zapoznania siÄ™ z proponowanymi treÅ›ciami. Zasadnym jest wczeÅ›niejsze zapoznanie siÄ™ z filmami „Wiedza i wychowanie we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie”, „Jak nauczyć dziecko przestrzegania zasad?” (w wypadku zagadnieÅ„ w zakresie rozwoju dzieci) oraz „Jak reagować na bunt nastolatka?” (w wypadku zagadnieÅ„ w zakresie rozwoju nastolatków). Filmy te zawierajÄ… podstawÄ™ prezentowanego na stronie rozumienia rozwoju. Bez zapoznania siÄ™ z nimi kolejne filmy mogÄ… nie być do koÅ„ca zrozumiaÅ‚e i mogÄ… budzić wÄ…tpliwoÅ›ci. JeÅ›li prezentowane podejÅ›cie zostanie uznane za warte polecenia należy obejrzeć każdy kolejny film polecany rodzicowi, aby mieć pewność trafnoÅ›ci wyboru filmu.

        Filmy można polecać przesyÅ‚ajÄ…c rodzicowi link bezpoÅ›rednio do filmu na stronie. ProponujÄ…c rodzicom okreÅ›lone filmy dobrze jest zacząć od wspomnianych wyżej filmów, tak aby kolejne byÅ‚y dla rodzica jasne i zrozumiaÅ‚e. Należy też zaznaczyć, że filmy prezentujÄ… jedynie ogólne prawidÅ‚owoÅ›ci  rozwojowe  i  ogólne  wskazówki  dotyczÄ…ce  rozwiÄ…zywania  problemów powstaÅ‚ych

w trakcie tego rozwoju. Nie stanowiÄ… indywidualnej porady ani konsultacji.

        Ważnym  elementem  tej   formy    psychoedukacji    jest    dobór    filmu   do  sytuacji     ucznia 

i dotychczasowej wspóÅ‚pracy z jego rodzicami. Prezentowane tutaj podejÅ›cie wielu rodzicom przynosi ulgÄ™, zwalnia z poczucia winy, likwiduje poczucie bezradnoÅ›ci i budzi nadziejÄ™ na pokonanie trudnoÅ›ci. Dotyczy to szczególnie tych rodziców, którzy sÄ… gotowi do zmiany swojego podejÅ›cia i wÅ‚ożenia wysiÅ‚ku. U rodziców, którzy sÄ… nastawieni na trwanie przy swoim podejÅ›ciu nowe informacje mogÄ… zostać Å‚atwo odrzucone. Praca w szkole z rodzicami setek dzieci czÄ™sto nie pozwala poznać rodziców na tyle, aby jasno przewidzieć ich reakcje. To jednak ryzyko wszelkich form  psychoedukacji  i  poradnictwa.  BÅ‚Ä™dem  byÅ‚oby  zatem  caÅ‚kowite  rezygnowanie  z  dziaÅ‚ania

z obawy przed niepowodzeniem. Wówczas psychoedukacja i poradnictwo nie mogÅ‚yby istnieć. Warto jednak na tyle na ile to możliwe brać pod uwagÄ™ również aspekt wÅ‚aÅ›ciwego doboru filmu do odbiorcy (tak jak w poradnictwie i psychoedukacji można dobierać treÅ›ci i sposób przekazu do klienta).

   Kluczowym elementem strony jest wyszukiwarka, która pozwala wprost wpisać konkretne pytanie, aby Å‚atwo znaleźć film zawierajÄ…cy na nie odpowiedź. W wypadku jeÅ›li nie uda siÄ™ znaleźć odpowiedzi  w  filmach  proponowanych  w  wynikach  wyszukiwania można  przejrzeć  listÄ™  filmów

w menu w zakÅ‚adkach „Dziecko” i „Nastolatek”. JeÅ›li to nie wystarczy można poszukać filmu na kanale Gabinet Psychologiczny – Patryk Hajdo Tarnów w serwisie YouTube. Polecanie rodzicowi filmu znajdujÄ…cego siÄ™ na YT może jednak zwiÄ™kszać ryzyko niepowodzenia. PrzyjÄ™cie treÅ›ci umieszczonych na YT może być trudne dla rodzica.  Z   perspektywy   wielu   rodziców    korzystanie  z serwisów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych jest wÅ‚aÅ›nie elementem problemów z nastolatkiem. StÄ…d idea strony tak,  aby  można  byÅ‚o  zachÄ™cać  rodziców  do  oglÄ…dania  filmów, które  nie  widniejÄ…  bezpoÅ›rednio

w serwisie społecznościowym.

    Koniecznym warunkiem rozwoju dziecka jest rozwój rodzica. Mam nadziejÄ™, że zamieszczone tutaj filmy pomogÄ… PaÅ„stwu wspierać rodziców w ich rozwoju. Powodzenia!

​

                                                           Patryk Hajdo

      Prezentowane tutaj filmy opierajÄ… siÄ™ na zaÅ‚ożeniu, że wspóÅ‚czesna kultura wymaga od czÅ‚owieka kilku umiejÄ™tnoÅ›ci:

  1. niezależności, samodzielności w podejmowaniu decyzji w warunkach niepewności,

  2. umiejętności radzenia sobie ze stresem (presją),

  3. odpowiedzialności.

         W rzeczywistoÅ›ci wymaga to nabycia wielu innych umiejÄ™tnoÅ›ci i cech psychicznych. Istotnym elementem prezentowanego rozumienia rozwoju czÅ‚owieka jest pozytywna rola buntu wczesnodzieciÄ™cego i buntu nastoletniego (czyniÄ…ca z niego zjawisko konieczne) w nabywaniu tych umiejÄ™tnoÅ›ci. Istota tych poglÄ…dów przedstawiona jest w filmach „Jak nauczyć dziecko przestrzegania zasad?” oraz „Jak reagować na bunt nastolatka”.

Wiedza o rozwoju i wychowaniu

we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie

film-23280_640%20(1)_edited.png

Jak nauczyć dziecko

przestrzegania zasad?

Jak reagować na

bunt nastolatka?

Ćwiczenia rozwojowe dla dzieci

z trudnoÅ›ciami emocjonalnymi:​

  1. wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju emocjonalnym,

  2. wsparcie rodziców w pokonywaniu trudnoÅ›ci ich dzieci,

  3. wsparcie dla pedagogów i psychologów szkolnych w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zdalnej.

ćwiczenia terapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami zachowania i emocji
film-23280_640%20(1)_edited.png

Jak szybko znaleźć film?

Wystarczy w polu wyszukiwarki dokoÅ„czyć pytanie: "Co zrobić, żeby dziecko/nastolatek...?" W polu wyszukiwarki należy wpisać czego oczekujemy od dziecka/nastolatka np. posprzÄ…taÅ‚ pokój, uczyÅ‚ siÄ™ itd.

Znajdź interesujący Cię film

Co zrobić, żeby dziecko/nastolatek...

bottom of page