top of page

Jak motywowac dziecko do nauki? 

Nauka jest czymÅ›, co wielu dzieciom nie sprawia przyjemnoÅ›ci. Nic dziwnego, bo zdecydowanie przyjemniej jest grać w piÅ‚kÄ™, bawić siÄ™ z rówieÅ›nikami, jeździć na rowerze czy oglÄ…dać bajki. Uczenie siÄ™ wymaga częściowej rezygnacji z takich przyjemnoÅ›ci. Wymaga wysiÅ‚ku i nie dostarcza takiej przyjemnoÅ›ci jak zabawa. Nie może zatem dziwić to, że dzieci czÄ™sto nie lubiÄ… i nie chcÄ… siÄ™ uczyć.

Skuteczne motywowanie dzieci do nauki wymaga wysiÅ‚ku od rodziców. MotywacjÄ™ do uczenia siÄ™ trzeba u dzieci rozwinąć. Jak to zrobić?

​

WspóÅ‚praca z dzieckiem

Dzieci widzÄ…, że ich nauka jest ważna wtedy, kiedy rodzice poÅ›wiÄ™cajÄ… jej dużo uwagi. InteresujÄ… siÄ™ na bieżąco i kontrolujÄ… proces uczenia siÄ™. Dlatego pierwszym koniecznym krokiem jest codzienne wspólne dziecka i rodzica przygotowywanie siÄ™ do szkoÅ‚y. Konieczne jest sprawdzenie wraz z dzieckiem, jakie zadania należy odrobić na nastÄ™pny dzieÅ„ i czego trzeba siÄ™ nauczyć. NastÄ™pnie należy pomóc dziecku w odrobieniu zadania i nauczeniu siÄ™ materiaÅ‚u. Ważne jest jednak, aby nie wyrÄ™czać dziecka. Zadaniem rodzica jest pokierować tym, co robi dziecko i podpowiedzieć, w jaki sposób sprawnie i efektywnie może odrobić zadanie i nauczyć siÄ™ materiaÅ‚u. Ponadto rodzic powinien także wesprzeć dziecko w pokonaniu napotkanych trudnoÅ›ci. Na samym koÅ„cu rodzic wraz z dzieckiem powinni wspólnie sprawdzić czy wszystko zostaÅ‚o wykonane i spakować tornister.

Takie towarzyszenie dziecku w procesie uczenia siÄ™ powoduje, że dziecko czuje, że nauka jest dla rodziców naprawdÄ™ ważna. Zaspokaja potrzebÄ™ wiÄ™zi dziecka – czyli potrzebÄ™ bliskiej relacji z osobÄ… dla niego ważnÄ…. Dziecko może także nauczyć siÄ™ od swojego rodzica, w jaki sposób skutecznie uczyć siÄ™ i w jaki sposób radzić sobie z niepowodzeniem. Brak umiejÄ™tnoÅ›ci uczenia siÄ™ (- na co zwrócić uwagÄ™? co zrobić, żeby dobrze zapamiÄ™tać?, jak „uÅ‚ożyć sobie w gÅ‚owie”, żeby zrozumieć?) oraz brak umiejÄ™tnoÅ›ci radzenia sobie z porażkÄ… (co sobie pomyÅ›leć, żeby siÄ™ nie zniechÄ™cić? Jak poradzić sobie ze smutkiem? Co zrobić, żeby siÄ™ nie denerwować?) to jedne z czÄ™stych przyczyn sÅ‚abych wyników w nauce. Dziecko, które chce siÄ™ nauczyć, ale nie wie jak skutecznie siÄ™ uczyć, szybko zniechÄ™ci siÄ™. Również dziecko, które nie potrafi radzić sobie z porażkÄ…, nie bÄ™dzie chciaÅ‚o siÄ™ uczyć. Tych dwóch ważnych rzeczy dziecko może nauczyć siÄ™ przede wszystkim od rodzica, który codziennie pomaga mu przygotować siÄ™ do szkoÅ‚y.

Naturalne jest, że pierwszoklasista wymaga wiÄ™cej uwagi rodzica. Im starsze dziecko tym zaangażowanie rodzica może być mniejsze. Kiedy dziecko nauczy siÄ™ już w jaki sposób może skutecznie uczyć siÄ™ – wie: co, jak i w jakiej kolejnoÅ›ci powinno zrobić - i umie radzić sobie z porażkÄ…, zaangażowanie rodzica może być mniejsze. Wówczas ważne jest to, aby rodzic wspólnie z dzieckiem sprawdziÅ‚, co byÅ‚o na zadanie i czego należy siÄ™ nauczyć, a nastÄ™pnie skontrolowaÅ‚, czy to zostaÅ‚o wykonane i sprawdziÅ‚ wiedzÄ™ dziecka na podstawie zeszytu lub podrÄ™cznika. W okresie nastoletnim natomiast wystarczy kontrolować na bieżąco oceny nastolatka.

​

Konsekwencje

CzÄ™sto zdarza siÄ™ jednak, że dziecko pomimo kontroli ze strony rodzica nie ma ochoty siÄ™ uczyć. Wówczas ważne jest wyciÄ…gniÄ™cie drobnej, ale przykrej konsekwencji za to, że dziecko odmawia wspóÅ‚pracy np. brak możliwoÅ›ci wyjÅ›cia z domu tego dnia, brak możliwoÅ›ci oglÄ…dania bajki, gry na komputerze itd. Tak, aby dziecko za każdym razem, kiedy odmówi odrobienia zadania odczuÅ‚o drobny dyskomfort. Ważne jest, aby reagować za każdym razem i być stanowczym w wyciÄ…ganiu konsekwencji. DziÄ™ki temu dziecko dojdzie do wniosku, że „nie opÅ‚aca siÄ™” odmawiać nauki, ponieważ wówczas spotkajÄ… je przykre konsekwencje. Dziecko chcÄ…c uniknąć konsekwencji bÄ™dzie wolaÅ‚o siÄ™ uczyć. W ten sposób możemy wyrobić w dziecku poczucie obowiÄ…zku – poczucie, że „trzeba siÄ™ uczyć”.

Poczucie obowiÄ…zku to poczucie, że trzeba zrobić pewne rzeczy, poczucie zadowolenia z ich wykonania i poczucie niezadowolenia, kiedy nie zostaÅ‚y zrobione. JeÅ›li rodzić wyciÄ…ga konsekwencje za to, że dziecko nie odrabia zadania to sprawia, że dziecko odczuwa dyskomfort, kiedy nie robi tego, co robić powinno. DziÄ™ki przykrej konsekwencji u dziecka pojawia siÄ™ niezadowolenie w zwiÄ…zku z tym, że siÄ™ nie uczy. Po kilku lub wielu takich sytuacjach dziecko nauczy siÄ™, że brak nauki powoduje niezadowolenie i Å¼e można go uniknąć wspóÅ‚pracujÄ…c z rodzicem.

Poczucie obowiązku, czyli powiązanie dzięki konsekwencji niepożądanego zachowania dziecka z jego niezadowoleniem, w przyszłości stanie się podstawą poczucia odpowiedzialności.

Za pomocą konsekwencji możemy sprawić, że dziecko zdecyduje się uczyć i przygotowywać do szkoły. Motywacją dziecka będzie dążenie do uniknięcia konsekwencji. Efektem będzie budowanie poczucia obowiązku.

​

Nagrody

UmiejÄ™tnie stosowane nagrody mogÄ… pomóc rozwinąć motywacjÄ™ dziecka do nauki. Ważne jest jednak, aby mÄ…drze korzystać z tej metody. NiewÅ‚aÅ›ciwe używanie nagród może bowiem przynieść wiÄ™cej szkody niż pożytku.

Celem stosowania nagród powinno być jedynie podkreÅ›lenie, docenienie, mocne zwrócenie uwagi samego dziecka na jego dobre oceny i wzbudzenie w nim zadowolenia z wÅ‚asnych sukcesów. PodkreÅ›lenie dobrych ocen nagrodÄ… ma na celu wzbudzenie u dziecka takiego zadowolenia z siebie, które sprawi, że dziecko bÄ™dzie chciaÅ‚o znowu uzyskać dobre stopnie. BÄ™dzie chciaÅ‚o odnieść sukces nie tylko dla nagrody, ale także dlatego, że fajnie jest czuć, że coÅ› mi dobrze wychodzi, że potrafiÄ™, że umiem.

Dzieci w wieku przedszkolnym cieszÄ…, że wychodzÄ… im różne rzeczy, które majÄ… ochotÄ™ zrobić. CieszÄ… siÄ™ z nauki jazdy na rowerze czy z Å‚adnego rysunku. Aby pojawiÅ‚a siÄ™ ich radość ważny jest sam sukces (poczucie, „że wychodzi”) oraz chęć, aby próbować. Dzieci w wieku szkolnym czÄ™sto nie majÄ… ochoty uczyć siÄ™. Dlatego ważne jest wzmocnienie poczucia sukcesu drobnÄ… nagrodÄ…. Kiedy dziecko nie ma ochoty uczyć siÄ™ i otrzyma dobrÄ… ocenÄ™ może pomyÅ›leć: „Fajnie, cieszÄ™ siÄ™, ale tak bardzo mi nie zależaÅ‚o. Nie wiem czy zrobiÄ™ dzisiaj zadanie, bo na tej piÄ…tce tak bardzo mi nie zależy”. Nagroda sprawia, że dziecku zaczyna zależeć, a radość z czegoÅ› na czym mu zależy jest wiÄ™ksza niż radość z czegoÅ› na czym mu nie zależy. I wtedy jest wiÄ™ksza szansa, że bÄ™dzie miaÅ‚o ochotÄ™ powtórzyć swój sukces. Po wielu takich powtórzeniach nauczy siÄ™, że miÅ‚o jest mieć dobre oceny i być zadowolonym z siebie. Satysfakcja z tego, że „umiem, potrafiÄ™, wychodzi mi” stanie siÄ™ na tyle duża, że dziecko bÄ™dzie miaÅ‚o ochotÄ™ odnieść kolejne sukcesy. Zadowolenie z tego, że „umiem”, że „potrafiÄ™” stanie siÄ™ ważniejszÄ… motywacjÄ… do nauki niż nagrody. Ale aby tak byÅ‚o nagroda musi speÅ‚niać kilka warunków:

  1. powinna być stosowana równolegle z konsekwencjami - konsekwencje powinny dotyczyć zachowania dziecka (sÄ… wyciÄ…gane np. za to, że dziecko odmówiÅ‚o nauki wierszyka lub odrobienia zadania), nagrody sÄ… za efekt, czyli za konkretne oceny np. za dwie piÄ…tki.

  2. powinna być tylko za efekty – za konkretne oceny, a nie za to, że dziecko 2 dni bez protestów i oporu uczyÅ‚o siÄ™; nagroda to podkreÅ›lenie dobrych efektów, tak, aby rozbudzić satysfakcjÄ™ dziecka z tego, że mu „wychodzi”.

  3. powinna być co najmniej za dwie oceny (lub wiÄ™cej), nigdy za jednÄ…; po zdobyciu 1 pozytywnej oceny dziecku „opÅ‚aca siÄ™” zdobyć drugÄ…, bo już jest „w poÅ‚owie drogi” do nagrody – motywacja wzrasta a dziecko uczy siÄ™ przy tym cierpliwoÅ›ci w dążeniu do celu;

  4. powinna dotyczyć czegoÅ› co dziecko i tak może mieć, ale w mniejszej iloÅ›ci – np. jako nagrodÄ™ może wiÄ™cej czasu spÄ™dzić przed komputerem albo na podwórku – duże niecodzienne nagrody nie przynoszÄ… dobrych skutków – np. obietnica laptopa. Dziecko, które dostaje laptopa czÄ™sto przestaje siÄ™ uczyć lub chce dostać nastÄ™pnÄ… rzecz np. nowy rower.

  5. powinna być z góry okreÅ›lona: dziecko powinno wiedzieć jakÄ… nagrodÄ™ otrzyma za konkretne oceny np. za 2 piÄ…tki – dodatkowa godzina gry na komputerze w weekend; rodzic znajÄ…c możliwoÅ›ci dziecka może wybrać za jakie oceny chce je nagradzać; ważne, aby dziecko wiedziaÅ‚o o tym wczeÅ›niej.

  6. u nastolatków, które same powinny przygotowywać siÄ™ do szkoÅ‚y, rodzic powinien wyciÄ…gać konsekwencje za każdÄ… niepożądanÄ… ocenÄ™ – np. za jedynki i dwójki. Wówczas za ocenÄ™ akceptowanÄ… np. trójkÄ™ rodzic ani nie wyciÄ…ga konsekwencji ani nie nagradza. Nagradzać może dopiero za czwórki i piÄ…tki.

 

Takie nagrody powodujÄ…, że dziecko odbiera nagrodÄ™ jako docenienie jego sukcesu, samo skupia swojÄ… uwagÄ™ na tym, że nauka mu wychodzi, buduje w sobie poczucie zadowolenia z siebie, satysfakcji z efektów wÅ‚asnej pracy, poczucie „jestem w stanie, potrafiÄ™”. Po wielu powtórzeniach samo przyzwyczaja siÄ™ do dobrych ocen, do satysfakcji i zadowolenia z tego co robi. Pomimo, że nagrody nadal sÄ… dla niego ważne to ważniejsze staje siÄ™ poczucie zadowolenia z siebie. Dziecko zaczyna siÄ™ uczyć, aby być zadowolone ze swoich ocen, a nie tylko dla nagrody. Zaczyna siÄ™ uczyć, bo chce. Wymaga to dużego czasu i wielu drobnych nagród stosowanych wedÅ‚ug powyższych wskazówek.

bottom of page