Zanim zaczniesz:
-
przygotuj sobie kartkę lub zeszyt i ołówek lub długopis
-
sprawdź czy w pobliżu jest osoba dorosła, która w razie potrzeby będzie mogła Ci pomóc,
-
usiądź wygodnie.
Jesteś gotowy? To do dzieła...
Rozwój poczucia wpływu (kontroli)
Cz. A
Wypisz przyjemne rzeczy, które spotykają Cię na co dzień.
Przykład: Przyjemnie jest kiedy świeci słońce, przyjemnie jest grać na komputerze, przyjemnie jest bawić się bratem itd…
Cz. B.
Przeczytaj przyjemne rzeczy, które wypisałeś. Zastanów się, które z nich zależą od Ciebie, czyli o których możesz sam zdecydować lub zrobić coś, aby się przydarzyły.
Przykład: Czy możesz coś zrobić, żeby świeciło słońce i było ciepło? Nie, nic nie możesz zrobić. Nie możesz zdecydować, aby świeciło. Słońce nie zależy od Ciebie.
Czy możesz zrobić coś, żeby dostać piątkę? Tak, możesz się nauczyć. A więc piątka zależy od Ciebie?
Cz. C.
Wypisz nieprzyjemne rzeczy, które spotykają Cię na co dzień.
Przykład: Nieprzyjemnie jest kiedy pada deszcz, nieprzyjemnie jest kiedy trzeba sprzątać pokój, nieprzyjemny jest ból brzucha itd...
Cz. D.
Przeczytaj nieprzyjemne rzeczy, które wypisałeś. Zastanów się, które z nich zależą od Ciebie, czyli o których możesz sam zdecydować lub zrobić coś, aby się nie przydarzyły.
Przykład: Czy możesz coś zrobić, aby nauczyciele zadawali mniej zadań domowych? Nie, nie możesz – to nieprzyjemne, ale nie zależy od Ciebie. Czy możesz coś zrobić, aby nie dostać konsekwencji (kary)? Możesz przestrzegać zasad i słuchać rodziców.
Pamiętaj: nie wszystko zależy od Ciebie, ale jest wiele rzeczy, które zależą od Ciebie i możesz coś zrobić, aby było ich więcej lub mniej. Na co dzień spotykają Cię rzeczy przyjemne i nieprzyjemne – tak jak każdego człowieka. Każdy ma tak, że spotykają go rzeczy przyjemne i nieprzyjemne.
Jeśli coś zależy od Ciebie możesz zrobić coś, aby było tego więcej lub mniej. Możesz zrobić coś, aby spotkały Cię rzeczy przyjemne i możesz zrobić coś, aby uniknąć rzeczy nieprzyjemnych.